Rubriky
Lednice a Břeclav politika ČR

Dopis+odpověď starosty Lednice č. 2: kolonáda a zpravodaj

Vážený pane starosto,
ještě než jsem si přečetl Vaši výzvu ve zpravodaji – založil jsem skupinu na Facebooku (jak bylo v mém plánu) “Chci kolonádu v Lednici – nesouhlasím s pí Rajnochovou“. Zatím o ní projevilo zájem jen 10 lidí. Přesto byla přínosem, protože jsem kvůli ní kontaktoval pí Rajnochovou – a požádal ji o souhlas se zveřejněním jejího odmítnutého odvolání, které je na skupině veřejnosti dostupné.

1) Pí Rajnochová mi poslala článek, o kterém doufala, že bude zveřejněn ve Zpravodaji (pokud jsem jí správně rozuměl). Viděl jsem zpravodaje jiných obcí/městských částí  – a v nich je stránka pro opozici. Každá opoziční strana může napsat odstavec, aby se vše vlezlo na jednu stranu. Bylo by možné zavést něco podobného v Lednici? Myslím, že je potřeba dát prostor opozici na oficiálním místě – aby se vyhnulo “šuškané” kritice, na kterou se obtížně reaguje.

2) Na tento dotaz navazuje otázka – nevyšel ještě říjnový zpravodaj, že? Žádný nám nepřišel do schránky…
Přestože to pro Vás je nepříjemné, cením si tlaku opozice v obci – například zveřejnění Vašeho platu mi přijde velmi dobré. Ostatně i ÚOOÚ ve své nové metodice doporučuje zveřejnění platu starostů (viz http://aktualne.centrum.cz/domaci/zivot-v-cesku/clanek.phtml?id=713303 ).
Rád jsem si přečetl komentář p. architekta k lázeňskému domu Perla, přestože ho i přes jeho vysvětlení některých nedopatření považuji za architektonicky podprůměrný. Pokud vím i vy jste ve straně SNK-ED, což může vyvolat jistá podezření na otevřenost návrhu.

3) Na to navážu druhým dotazem – šlo by podobně jako lázeňský dům Perla představit i právě stavěnou budovu lázní? Jakým způsobem probíhal výběr architekta na tuto stavbu?

4) Jsem rád, že je dokumentace k projektu “kolonády” dostupná na radnici. Stihl jsem se tam jen otočit ani ne na minutu před cestou na VŠ – fotky jsou ve skupině “Chci kolonádu v Lednici…” Rád bych si plány prohlédl podrobněji, což je obtížné vzhledem k tomu, že studuji v Praze – a otvírací doba radnice je od pondělí do čtvrtku. Opravdu není možné zveřejnit dokumentaci na interentu? Případně – kde ji najdu?

5) Tyto dotazy zveřejním příští týden na svém blogu https://www.neup.eu/ – velmi rád tam zveřejním i Vaši odpověď, pokud s tím budete souhlasit.

Těším se na Vaši odpověď
s pozdravem Petr Neugebauer

Odpověď p. starosty Kabáta (17.10. 2011)

Dobrý den,

ad 1)    o jejím zájmu o zveřejnění ve zpravodaji mi není nic známo. LZ má
redakční radu a kontrolu má rada. Sám se snažím do obsahu nijak nezasahovat,
aby odpadla diskuse, že si starosta o všem rozhoduje … . Jako starosta
píši pouze své “Slovo starosty”.

ad 2)    uzávěrka je vždy do 15. v měsíci a zpravodaj vychází na konci
měsíce, ten poslední tedy byl ve schránkách (roznášela pošta) na přelomu
září/ říjen.

ad 3)    nyní realizovaná budova je věcí soukromé společnosti nikoliv obce.
Takový byl ostatně i záměr obce – vytvořit předpoklady pro další rozvoj
lázeňské zóny. Stavět další objekty je pro naši obec s ohledem na finanční
možnosti nereálné. Výjimkou je pochopitelně infrastruktura a doprovodné
doplňkové objekty.

ad 4)    my můžeme zveřejnit na internetu maximálně nějáké části. samotná
dokumentace je o kilech váhy a obrovských datech. Je otázka co by se mělo
zveřejnit, aby nepřišla reakce, že schválně vybíráme jenom něco …

Pan Ondrouch byl členem ED a já SNK. V určitém období došlo ke sloučení,
jehož jsem já příznivcem nebyl a na činnosti nové strany jsem se dál
nepodílel … .

RNDr. Libor Kabát
starosta obce Lednice
a předseda mikroregionu LVA
Zámecké nám. 70
691 44 Lednice na Moravě
tel. 519340330

Autor: Petr Neugebauer

Neugebauer Petr: zkrátka NeuP.

Web dnes slouzi jako rozcestnik a archiv referatu z mezinarodních teritoriálních studií FSV Univerzity Karlovy v Praze. Navic obsahuje clanky o lokálnímu dění v Lednici a Břeclavi i republikové politice.

10 reakcí na „Dopis+odpověď starosty Lednice č. 2: kolonáda a zpravodaj“

Velký potlesk Peťovi za dobře napsaný dotaz a panu starostovi za ochotu odpovět

Milý Peťo,
přesto, že tak úplně neznám problematiku, na kterou jsi se dotazoval, musím říct klobouk dolů za to, že jsi nezůstal u šuškání a stěžování si mezi lidmi. A že jsi panu starostovi napsal. Je sklvělé, že se zajímáš o problémy Tvé obce a bez rozpaků se na to zeptáš. Tak by podle mě měla fungovat demokracie a taky je dobře, že i pan starosta odpověděl. Politici mají být pro lidi, sloužit městu a proto by neměl být problém takto s nimi komunikovat. A je mnohem lepší, když se lidi takto zeptají a vědí, co se v jejich městě děje, než aby jen seděli a neudělali nic.

Díky Peťo :)
musím říct, že to bylo snazší než jsem čekal! Napsat jak starostovi, tak “opoziční” paní Rajnochové (i když jí jsem napsal až po té, co se jí na něco zeptal brácha). To, že se lidé chtějí o problémech bavit, ukazuje jejich kvality a zároveň je to podmínka (jak píšeš) funkční demokracie.
K tématice kolonády mě dostal mimochodem (Břeclavák) Marek Mužík, který mi poslal odkaz ;) Začal jsem pak více číst místní zpravodaj – kde najde určitě každý kontakt na své místní volené zástupce. Stačí když člověka zajímá své okolí :)

Musím souhlasit. Je dobře, když lidi o politiku mluví, ale kolikrát s tím nic nedělají. Politici mají sloužit občanům a proto máme právo vědět co se děje v naší obci. Tleskám =).

Náhodou jsem narazila na tuto stránku a ráda bych vyjádřila svůj názor.
Myslím, že zpravodaj, který je placený z peněz obce, by neměl sloužit jen k uveřejňování názorů starosty, ale také ostatních občanů (samozřejmě ve slušné formě). Moje zkušenost je taková: je tomu už pár let, co jsem chtěla napsat kritický příspěvek do Lednického zpravodaje. Na můj dotaz, je-li to možné, dostalo se mi odpovědi, že nikoli, že Zpravodaj slouží pouze k informaci o dění v obci a že mám kritiku směřovat na zastupitelstvo. Přesto každý další zpravodaj přináší na titulní straně osobní názory pana starosty a občas jsou tyto názory velmi netolerantní vůči jakékoli opozici.
To je pohled z druhé strany…

S vaším názorem souhlasím!
Ostatně v mailu je vidět, že se starosta snaží do zpravodaje nezasahovat – a odpovědnost má redakční rada. Nedávat prostor opozici je určitě špatně – jak jsem psal, viděl jsem v jiných zpravodajích (konkrétně Prahy 5) opoziční stránku a pro demokratické fungování obce je to jsitě přínosné.
Mimochodem chce zasáhnout stát, který zákonem nařídí místním zpravodajům i uveřejňovat pozice opozice (bohužel ne sdružení a občanů) – viz http://www.rozhlas.cz/zpravy/spolecnost/_zprava/radnicni-noviny-budou-zrejme-muset-dat-prostor-i-opozici–1012567
Zkoušel jsem na stránkách obce najít kontakt na redakční radu – ale není tam! A dokonce chybí i kontakt na jednotlivé členy. V posledním zpravodaji dostupném na stránkách obce je uvedeno “Redakční rada: Mgr. J. Pánková, A. Škrlová,Z. Loukota”.

Tak jsem napsal další otevřený dopis – viz článek Otevřený dopis: Lednický zpravodaj uzavřen opozici

Nevím, jestli jste zaškrtla možnost “Notify me of follow-up comments by email.”, aby Vám na mail přišlo upozornění o mé odpovědi. Pošlu Vám proto pro jistotu kopii mé odpovědi.

Děkuji Vám za odpověď a těším se na Vaše komentáře!

Musím reagovat na Váš článek ohledně údajné nemožnosti zveřejňovat kritické články a názory opozice. Několikrát jsem ve zpravodaji uveřejňovala výzvu občanům, aby přispěli svými názory do zpravodaje. Naposledy to byla výzva pro všechny. Chtěla jsem založit rubriku “Co nás trápí, co nás naštvalo a naopak” – ve zpravodaji – listopad 2011 (str. 2). Jsou tam uvedeny i možnosti, jak článek,stížnost … doručit. Nikdo se neozval. Také žádný dopis paní Rajnochové se mi do rukou nedostal, tudíž jsme ho nemohli uveřejnit. Zajisté bychom tak učinili. K dalšímu problému – není kontakt na redakční radu na webu obce – budu se snažit tohle zařídit a zjednat nápravu. Zatím je kontakt, jak zde bylo uvedeno, v každém zpravodaji. Děkuji za podnětnou diskuzi. Mgr. Jana Pánková

Leave a Reply