Site icon NeuP.eu

Prezidentská: Miloš Klaus – Karel Havel

Píšu sestřenici, rodině a vlastně i sobě – o druhém kole první přímé prezidentské volby:

Ahoj Marti,

přeposlal jsi mi víc než před týdnem různé negativní články o Schwarzenbergovi a byla z nich tak zklamaná, že jsi uvažovala, že volit vůbec nepůjdeš. Chápu tvoje zklamání.

Ovšem – stav politiky vypovídá o nás samých a našemu vztahu k společnosti – můžeme se znechuceně odvrátit a nepodílet se na dění. Tím se ovšem uzavíráme do svého (jen zdánlivě neovlivnitelného) světa a vzdáváme se zodpovědnosti za své okolí, za svoji budoucnost a budoucnost našich (budoucích :D) dětí.

Demokracie je nejhorší systém, až na všechny ostatní, které jsme zkusili – řekl Winston Churchill. Politika je způsob, jak hledat řešení k problémům společnosti. Jenže ta stejná společnost produkuje i (problémové) politiky – a stejně jako naše společnost není čistá jako lilie, není takový ani náš politik.

Stejně jako nežijeme a nikdy žít nebudeme v ideálním světě – tak politika bude vždycky hledáním nejlepšího možného, nebo spíš – jak by se dal vnímat Chruchillův citát – hledáním toho nejméně špatného. Máme samozřejmě právo nevolit, ovšem tím se prostě vzdáme možnosti se postupným zbavováním horších dostat k něčemu docela dobrému :)

Teď k volbě mezi Milošem Zemanem a Karlem Schwarzenbergem.

    1. Prezident reprezentuje především ČR v zahraničí. Z tohoto pohledu neexistuje horší kandidát než Zeman. Nevím, jak by se vtípku o právu knížat na znásilňování zasmála některá královna. Jeho výroky o muslimském světě (“Nepřítelem je islám, „připomněl“ světu prezidentský kandidát Zeman“), jsou ukázkou, že urážení novinářů a „bonmoty“ se možná hodí do české hospody, ale těžko k reprezentaci země.
    2. Prezident by měl zemi spojovat. Což se Schwarzenbergovi s Kalouskem za zády zrovna nedaří. Ovšem, alespoň ČR nerozděluje na Prahu a venkov – a nelže vypočítavě oběma: “Černé na bílém: Miloš Zeman – “jeho názory jsou neměnné, stojí si za nimi i proti většinové vůli”.
    3. Nejde o volbu mezi levicí a pravicí. Protože jak by jinak rádoby „levicového“ Zemana mohl podporovat Klaus, politici ODS Boris Šťastný, Jan Zahradil, Pavel Bém  nebo extrémně nacionalistické sdružení D.O.S.T. (viz Šabatová, předsedkyně odborné komise ČSSD pro lidská práva: „Proč levice nemůže volit Zemana“). Či proč by Zeman citoval antisemitu Bartoše ? Ostatně i levicový kandidát Dienstbier odmítl podporu Zemanovi. .

  1. Zdánlivou drobností je, že Zeman ohrožuje demokracii. Nejlépe to shrnul asi nejznámější český občanský aktivista Matěj Hollan: “Tyhle volby nejsou o pravici nebo levici, ale o demokracii“. Zeman vytváří s Klausem tandem, který se snaží udržet u moci. O co Klausovi reálně jde, ukázala jeho amnestie. Je zajímavé, že si toho všimly nejprestižnější německé noviny (česky zde Německý deník: Schwarzenbergovi brání kartel, který dohlíží na posty a prebendy)  i mezinárodní britský týdeník The Economist (česky zde O Hrad bojuje Karel Havel s Milošem Klausem, píše The Economis). U nás to dochází stále jen malé části populace, protože Klause chrání Masarykovská aura prezidentského úřadu.
  2. Zeman je nechutný. Mám rozvádět hysterii ohledně Dekretů, o kterých před 10 lety prohlašoval, že jsou vyhaslé? Nechutné útoky na Schwarzenbergovu manželku? Asi jen jednu infografiku:

Jsem si vědom toho, že Schwarzenberg je starý a slabý, viz video o korupci na Ministerstvu zahraničí:

https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=9MzjRaHl91w

Ale považuji to za lepší možnost, než být agresivní loutka v rukou estébáka Šloufa a ruského Lukoilu:

40 let jsme se o politiku starat nesměli a mohli si jen pohodlně nadávat. I když jsme si takhle demokracii nepředstavovali, tak jen díky ní může vzniknout politická satira, která se snaží i o nápravu – viz skvělé ŽítČesko: Zemanův gang bang. Nebo video: “Uniklý záznam novoročního projevu prezidenta Miloše Zemana (1.ledna 2014)”

I když jsme všichni první přímou volbou prezidenta přesyceni, nebývalý zájem ukazuje, že se stáváme více demokratickou zemí, neb lid víc řeší svou vládu :)

 

Zdravím

Petr

Exit mobile version