Site icon NeuP.eu

Otevřený dopis: Břeclav hledá slogan a logo (?)

Vážený pane starosto, pane místostarosto a radní Břeclavi,

náhodou jsem na stránkách města narazil na anketu s názvem “Břeclav hledá slogan. Chce ho spojit s logem” (http://breclav.org/cs/mesto-breclav-vstupni-brana-lednicko-valtickeho-arealu/aktualni-informace/ankety). Jsem rád, že se snažíte zapojit občany do aktivit radnice. Anketu “proti bariérám” jsem přeposlal kamarádovi na vozíku. Ovšem přístup ke sloganu – a především logu mi přijde velmi neprofesionální.

Jakým způsobem došlo k předvýběru sloganů? Kdo bude hodnotit jeho kvalitu? Následující věta mě vyloženě děsí:  “…výběr nemusí být konečný, pokud někdo přijde s jiným sloganem, který by radnici zaujal.” Takže když se na radnici staví náhodný kolemjdoucí a zrovna to někoho na radnici zaujme, tak má Břeclav nový slogan?

1. díl, otevřený dopis: Otevřený dopis: Břeclav hledá slogan a logo (?)

2. díl, pokračování dopisu:  Otevřený dopis: Břeclav hledá slogan a logo /2.díl

3. díl, důsledky dopisů: Chceme logo: Rady městům (příklad Břeclavi)

4. díl, samotné setkání: Setkání na Břeclavské radnici: marketing a identita / 4.díl

Tento přístup mi přijde podobně amatérský a nesystematický, jako byl postup minulého vedení radnice u snah o zavedení značky “Vstupní brána LVA”.

Jak jsem psal v úvodu, nejvíce mě vyděsily informace o spojení sloganu s logem. Pokud budete vybírat logo podobným způsobem, bude to jen další ostuda! V České republice se to bohužel hemží mizernými logy (viz např. http://www.font.cz/logo/nahradi-opava-blbe-logo-jeste-blbejsim.html), která si města “splácala na koleně” nebo je vybrali občané v anketě.
Když jdete k doktorovi, necháte si radit od kolemjdoucích? Nebo diagnozu necháte určit v anketě?

Myslím, že ne. Marketing je také věda.

Pokud uvažujete o výběru loga – prosím kontaktujte Unii grafického designu (www.uniegd.cz/kontakty), která Vám ráda pomůže s přípravou výběrového řízení.
Nedokážu Vám bohužel doporučit konkrétní organizaci, která by pomohla s výběrem sloganu – ale věřím, že jste schopní profesionálnějšího řešení.

Věřím, že jako nové vedení dokážete taky nově přistoupit k prezentaci města.

Tento dopis zveřejňují na svém webu (https://www.neup.eu/otevreny-dopis-breclav-slogan-logo) přeposílám ho Unii grafického designu a do grafického časopisu Font.

Těším se na Vaši odpověď

S úctou
Petr Neugebauer

zasláno:
Ryšavý Oldřich, MUDr., starosta města, starosta@breclav.org
Krátký Luboš, Ing., místostarosta, lubos.kratky@breclav.org

Parolek Jaroslav, Ing., místostarosta, jaroslav.parolek@breclav.org
Krátký Luboš, Ing., místostarosta, lubos.kratky@breclav.org
Petrů Miloš, RNDr., místostarosta, milos.petru@breclav.org
Adámková Dagmar, Ing., adamkova@gobbet.cz
Bortlík Radomír, Ing., předseda, radomir.bortlik@seznam.cz
Káňová Alena, PhDr., alena.kanova@muzeumbv.cz
Procházková Anna, Ing., arch., předseda, annaproch@seznam.cz
Zemánek Richard, Mgr., předseda, richard.zemanek@quick.cz

Unie grafického designu, o. s., info@unie-grafickeho-designu.cz
grafický časopis Font, font@kafka.cz

text ankety (z http://breclav.org/cs/mesto-breclav-vstupni-brana-lednicko-valtickeho-arealu/aktualni-informace/ankety, stav 10. 1. 2012 22:40):

“Břeclav hledá slogan. Chce jej spojit s logem

Břeclav – Město na Dyji, Město moravského jihu, Město lužních lesů, Město jihu nebo Vstupní brána Lednicko-valtického areálu. Těchto pět sloganů se dostalo do užšího výběru, ze kterého by ráda radnice vybrala ten nejlepší, který by nejlépe vystihoval Břeclav. Navíc jej pak chce spojit i s novým logem.
„Logo Břeclav dosud nemá. Přitom je velmi důležité jako značka pro rozvoj cestovního ruchu. Většina měst již své logo má. Chceme proto vybrat nový nebo staronový slogan a spojit jej i s logem. Podle mého názoru slogan Vstupní brána Lednicko-valtického areálu nevystihuje jedinečnost našeho města,“ uvedl důvod břeclavský místostarosta Luboš Krátký.
Slogan Město na Dyji vyjadřuje jedinečnost v regionu jižního cípu Moravy, měst na Dyji je ale více. Město moravského jihu nebo Město jihu láká do Břeclavi na témata, která jsou s jihem spojována – slunce, víno, folklor a pohodu. „Město lužních lesů zdůrazňuje, že lužní lesy obklopují Břeclav ze všech stran a zasahují až do samého centra, a přitom příroda lužního lesa sama o sobě láká na pohodové výlety s rodinou a zároveň jsou součástí kulturní krajiny Lednicko-valtického areálu,“ dodal Krátký. Dnes používaný slogan Vstupní brána Lednicko-valtického areálu spíše láká na památky, které jsou většinou mimo Břeclav.
Lidé tak mohou hlasovat na internetových stránkách města hned na úvodní stránce v sekci Téma radnice o tom, který slogan se jim zdá nejlepší, a to až do konce roku. Jak ovšem podotýká místostarosta, výběr nemusí být konečný, pokud někdo přijde s jiným sloganem, který by radnici zaujal. (ewi)”

1. díl, otevřený dopis: Otevřený dopis: Břeclav hledá slogan a logo (?)

2. díl, pokračování dopisu:  Otevřený dopis: Břeclav hledá slogan a logo /2.díl

3. díl, důsledky dopisů: Chceme logo: Rady městům (příklad Břeclavi)

4. díl, samotné setkání: Setkání na Břeclavské radnici: marketing a identita / 4.díl


Exit mobile version