Rubriky
grafika a rýmy

Vznik dalšího WordPress blogu (aneb návod)

Od svých desíti let jsem provozoval své osobní stránky na adrese www.petr-n.wz.cz (víc o historii tam). Uplynuly dva roky od posledního redesignu a já opět začal přemýšlet o změně.

I blog

Nejprve jsem chtěl “jen” vytvořit kompletně nový design a změnit adresu, protože zkratka petr-n má sice svou tradici, leč se mi zdá nepraktická. Ovšem v roce 2009 jsem maturoval a kvůli psaní několika esejí jsem zjistil, že k vyjadřování myšlenek nestačí Facebook a že by se mi hodil i blog.
Jak na to? I vygooglil jsem si možnosti a přečetl pár obecných článků. Z jednoho článku na živě.cz jsem vyvodil, že nainstalovat WordPress by nemuselo být obtížné. Zaregistroval jsem si doménu neup.xf.cz na Webzdarma a začal.

Webzdarma

Po přečtení návodu na cwordpress.cz jsem vytvořil databázi a následně odstranil začátečnickou komplikaci, abych pak blog pomocí několika kliknutí aktivoval. Prostředí WordPressu vypadalo příjemně a snadně (mám zkušenosti s redakčním systémem na Gympluj.cz). Ale.
Někdy se mi stránky prostě nenačetly – někdy prostě, jakoby neexistovali. Podíval jsem se na fórum cwordpress a zjistil, že na webzdarma prostě databáze nefungují spolehlivě – a tudíž musím hledat jiný hosting pro svůj blog.

Freehostingy a freedomény

Hledal jsem samozřejmě alternativy zadarmo, opět na fóru cwordpress.cz jsem našel reklamu na hosting-zadarmo.cz (dále jen h-z) Podíval se na podmínky – 100 MB mi bude stačit pro text a několik obrázků, musím vložit jen jednoslovní reklamu. To není špatné.
Ale ty názvy co nabízí. Neup.xlol.xz nebo neup.x33.cz to je doména pro bordel nebo něco podobného. Na to bohužel nemám materiál.

Placená doména

Podíval jsem se na srovnání placených domén, už na h-z odkazovali na subreg.cz. Porovnal jsem s ostatními a řekl si, že nějakých 80 Kč za doménu .eu zvládnu.
Chtěl jsem si vytvořit obsah na h-z, leč to nešlo.

Pipni.cz

Zaregistroval jsem se u konkurence, samozřejmě ve free verzi. Znovu jsem nainstaloval wordpress, stejně jako minule. Navíc si z neup.xf.cz exportoval články. Znovu si nainstaloval pluginy a šablony. Naučil jsem se nainstlaovat češtinu
Po nějaké době, kdy jsem zjistil i jak zobrazovat na první stránce jen část článku jsem chtěl prezentovat své obrázky a k tomu použít NextGEN Gallery. Jenže – jsem nemohl vytvořit album, ani nahrávání přes Správce médii nefungovalo. když jsme soubory nahrál ručně, WordPress je nenašel. Dlouho jsem se snažil změnit CHMOD na 777 různých souborů . bezvýsledně.Tak jsem opět hledal na fóru – a našel. Musel bych změnit (pravděpodobně, viz fórum) Safe mod z on na off. Jenže péče o zákazníky ve free hostingu u Pipni.cz v podstatě neexistuje. Naštěstí mi mezitím přišel mail z h-z.

Hosting-zadarmo.cz

V tom mailu se mi omluvili za pozdní odpověď, která je způsobena velkým množství registrací a poslali mi i přístupové údaje. navíc napsali, že u nich se dá změnit cokoliv (od safe modu po memory limity). Tak jsem se přihlásil na subreg.cz, přesměroval DNS na h-z, počkal těch 24 hodin a. Znovu vytvořil databázi, nainstaloval WordPress. Tentokrát už jsem chytře zkopíroval složku s pluginy a šablonami (ten návod na převod databáze mi přijde zbytečně složitý).
A otestoval NextGEN gallery – a ono to funguje!

Takže snad konečně čtete blog na finálním místě (alespoň na rok nebo dva – možná pak budu ochotný platit měsíčně stovku). Teď chci naplnit galerii, abych mohl přesměrovat z petr-n.wz.cz sem. A v blízké době přelouskat komplikovaný návod na tvorbu blogu na tutorials nebo se spokojit se stručnějším.

A časem se možná najdou i čtenáři… a pokud ne, o to víc to bude blog osob(n)ě ;)

Update:

S hostingem jsem přešel na endora.cz, kde jsem k plné spokojenosti. Na mail služby používám dle doporučení Google Apps.

Autor: Petr Neugebauer

Neugebauer Petr: zkrátka NeuP.

Web dnes slouzi jako rozcestnik a archiv referatu z mezinarodních teritoriálních studií FSV Univerzity Karlovy v Praze. Navic obsahuje clanky o lokálnímu dění v Lednici a Břeclavi i republikové politice.

Leave a Reply