Rubriky
politika ČR

Diskuze: VV vs. Strana zelených

Záznam rozhovoru, kterýprobíhal na Facebooku od 28. května do 30. května 2010, tedy před parlamentními volbami. Začal jako srovnávání VV se SZ – a dostal se k regionálním problémům Břeclavska nebo smyslu idealismu. Text neupravován – omluvte případné překlepy.

(Petr Neugebauer – dále jen PN)
www.nespaltese.cz

(PN)
než budete volit Věci Veřejné
už jsem nechtěl řešit politiku, ale vyprovokoval mě Marek Mužík – tenhle , pro základní přehled dostačující – zásadní je citace z důvěryhodných Hospodářských novin

(Marek Mužík – dále jen MM)
škoda že pořád vidím jenom ten Blesk všude…

(MM)
Blesk vám všem vzkazuje, nevolte VV, radši volte SZ, která podporuje přimíchávání biopaliv, stavění zdrojů alternativní energie a blokuje výstavbu důležitých dopravních staveb… volte SZ, jejich čistou politiku a nesmyslné ideály…

(PN)
Blesk bohužel nesleduju, takže nevím koho jak doporučuju – no Zelení to asi nebudou… ohledně důvěryhodnosti jsem právě zdůrazňoval ten citát z Hospodářských novin.
radši Zelení než likvidaci dalších vesnic kvůli uhlí pro ČEZ, aby si skupinka kamarádů politiků mohla o pár milionů zvýšit příjmy, a radši počkám na dálnici než abych ji měl nejdražší v Evropě kvůli úplatkům politiků, kteří nemají žádné jiné ideály než jejich okamžitý peněžní prospěch

(Miroslav Ondrejka)
jj jsme obklopeni biomafii, jina energie nez uhli a jadro je spatna a u nas se stavi nejlepsi a nejkvalitnejsi dalnice, ktere vlastne ani tolik nestoji..jo vlastne ja zapomnel…dekuji ze ste me vylecili z mych nesmyslnych idealu, vy zkuseni a svetem protreli borci..jednou bych chtel byt jako vy, na vsechno mit jasny a kvalitni nazor, ktery si vytvorim na prvni pohled..

(Arsenij Baljajev)
:))

(MM)
1) uhl í určitě špatné je kvůli znečištění (ty vesnice čeká nemilý osud buď teď a nebo jindy, to neřeším), plyn určitě není strategická surovina např. kvůli Rusku, větrnná energie (doporučuju se podívat na mapu míst, kde se v Česku dá efektivně využít – všude už stojí), vodní elektrárny (nedovedu si představit, jak víc ještě tento zdroj v ČR využít -> Zelení dokonce navrhují vypuštění Nových mlýnů a Vranova jako zbytečných a neekologický přehrad), solární energie (zabírání kvalitní půdy, čehož jsme teď svědky např. u nás na jihu Moravy, je skoro až zločin, nehledě na to, že výroba je naprosto drahá a akorát se zde promrhávají šílené dotace), co nám teda zbývá? asi to bude to jádro, které SZ tak vehementně odmítá… dostavět Temelín a uvažovat o modernizaci Dukovan…
2) přimíchávání biopaliv nemusím ani komentovat http://www.lidovky.cz/eu-tajila-nepohodlnou-zpravu-o-skodlivych-biopalivech-p1w-/ln_zahranici.asp?c=A100421_155927_ln_zahranici_mtr

3) co se t ýče té R52, tak pokud myslíš porušování zákona ve smyslu neposouzení “2. varianty” přes Břeclav, tak bych byl rád, kdyby ses detailně podíval na tu trasu a taky přes která území má procházet (každopádně jsem klidně pro obě varianty najednou). Nechci být zlověstný, ale snad počet nehod v Mikulově na úrovňových křižovatkách ukáže časem potřebu kvalitního dálničního napojení Brno – Vídeň. A ještě malý dodatek k variantě přes Břeclav – prodloužení R55, která má plánovaně končit v Břeclavi je zablokovaná dokonce i na Hodonínsku kvůli ptačí oblasti – dálnice tudy nemůže vést dokonce ani v tunelu, což mi není zcela jasné.
4) naše dálnice jsou drahé – ano… problém to je a určitě se na tom do velké míry podílí korupce… taky se ale neúměrně navyšuje cena díky tomu, že ŘSD musí platit za veškeré stavby týkající se dálnice včetně všech výmyslů (speciální podjezdy, atd.) a dále taky za drahé stavby, které zaručují nižší vlivy na životní prostředí – delší tunely, zastřešené dálnice, biokoridory, žabí podchody apod. Každopádně liniové dopravní sítě podporují rozvoj daných regionů a taky zaměstnávají spousty lidí (někteří se dokonce teď modlí za to, aby například pokračovala výstavba dálnice D1 až do Lipníku, protože bez další výstavby by byla spousta lidí bez práce).

5) a dovětek k Zeleným. Nakonec Vám přeju, ať se tam dostanou. Chtěl bych vidět další rozštěpování a mocenské boje uvnitř strany, protože už teď existují na české politické scéně 4 druhy Zelených. Navíc někteří (např. Kateřina Jacques) můžou pobavit spoustu lidí a humor je v dnešní době potřeba. Každopádně mají můj obdiv za to, že se jako jedni z mála nenachali nachytat na test médií…

6) bohužel ideály jsou krásná věc – stejně jako podporovatel SZ Václav Havel zbavil Československo zbrojního průmyslu, ve které jsem patřili ke světovým špičkám. Tuto mezeru po nás s radostí zaplnili naši “spojenci” – Německo, Francie, USA… Stejně jako nás EU zbavila při vstupu do unie světového cukrovarnictví…

(Miroslav Ondrejka)
:-D chci víc, chci víc..pomalu mi otevirate oci, uz to vidim uz to vidim..prosim pokracujte..nevydrzim to!..uz nemam strach o budoucnost..ta lezi prave ve Vasich rukou Pane..:-D..pripadam si jako zaslepenec, kteremu otevira oci osviceny filosof a vědec..jedou bych chtěl být jako Vy..děkuji

(MM)
děkuji, rádo se stalo :)

(PN)
1) ty vesnice mají velkou šanci, že vydrží – uhlí se u nás extra nevyplatí dolovat, je levnější ho dovést z Austrálie nebo Číny. A Česká republika má výrazně lepší podmínky k využití potenciálu turistický než energetického… Tady jde o silné lobby zainteresovaných uhlobaronů – ovšem jak jsem četl tak proti prolomení jsou ODS i populisté VV…
Ohledně větru nemáš pravdu, měl jsem referát ne energetiku ČR rozmístění větrných elektráren zatím vůbec neodpovídá síle větru a je dost prostoru k zlepšení.
Solární energie byla jendoznačně prolobovaná, to přiznám – ovšem jedině využíváním a praxí může pokračovat vývoj, který je bezpodmínečně nutný pro naši energetickou budoucnost – a třeba i kvůli menší závislosti na Ruském plynu.
Ohledně jádra jsem říkal, že jsem pro – a kdyby se například konalo referendum, Zelení ho budou respektovat.

3-4) Tato témata jsou si dost podobná. Ohledně spojení Brno-Vídeň půjde vždy o kompromis, ovšem je zjevné jak výrazný vliv má lobby na to, že řešení které by mělo méně kilometrů (méně betonu a méně peněz) a nevedlo tak výraznou část těsně vedle hranice CHKO bylo upozaděno. Určitě máš pravdu, že dálnice jsou nutné a dávají rpacovní místa. Jenže mě vadí obecně rozšířený princip drzosti, který přehlíží jiná řešení, územní rozhodnutí (časté u různých silnic v ČR) a zastupuje jednostranný názor “budovatelů”.
Nevěřím, že na naše dálnice jsou kladeny větší ekologické nároky než v Německu, Švýcarsku, Rakousku nebo Skandinávii… Takže jejich cena může být těžko o tolik prodražena z ekologických důvodů, problém bude spíš jinde. Je přorozené, že po pádu komunistů nastal v Česku výrazný stavební boom, je jasné že mnoho komunistů získalo výhodná místa a nerespektování práva a velmi silná stavařská lobby se stali součástí historie ČR. Kdyby bylo více idealistů hlasitějších, mohlo to vypadat jinak.

2 a 5) Štěpení strany je problémem v každé demokratické straně a je pravda, že málo etablované strany s tím mají výrazně větší problém než komunisté. Ohledně Jacques je zajímavé, že lidé mnohem kritičtěji vnímají nějaké ztrapnění, které vzniklo spíš nedorozuměním – než setkání politiků s podnikateli na jachtách nebo střílení a smrt na křtech…
Biopaliva jsou špatným krokem, ekologická hnutí se distancují rychle – politici hůř přiznávají svoji chybu. Ovšem v tomhle tom bych viděl výrazný vliv zemědělců, kteří na tom velmi vydělávali – nehledě na zvyšování cen potravin nebo neekologičnost. Opět prosazování zájmů úzké skupiny lidí, která je ovšem mocná.
A jsem zpátky u ideálů. Protože tohle je hlavní, proč má smysl volit Zelené – zatím ani po prohraných volbách nevidím lepší možnost. Protože Zelení posilují demokracii: akceptace rozhodnutí většiny při ochraně menšiny, jejím základem je respektování pravidel a k nim patřící průhlednost rozhodovacích procesů, nezávislý čtvrtý pilíř dělby moci – média. A proto dělají Zelení jednoznačně nejvíc viz http://www.inventurademokracie.cz/vysvedceni

6) Naše zbrojařství bylo silné díky tomu, že bylo díky dědictví nejlepší ve Východním bloku – vyváželi jsme do Afrických zemí apod. Vinit z toho Havla je přehnané, spíš to byla konkurence ze Západu. A nezapomínejme, že ti nejlepší to zvládli – viz radary Tamara. Nebo známý který dělá v továrně na trhaviny na Vysočině a na nedostatek zakázek si nemůže stěžovat. No a vstup do EU a cukrovarnictví – můžou být Češi levnější než nějaké Středoamerické státy? Za to opravdu nemůže Unie. My Češi si na rozdíl od Rakušanů nevybereme dražší domácí výrobek když můžeme mít levnější výrobek odkudkoliv, vyrobený za jakýkoliv podmínek… Je pravda, že v Unii existují kvóty, které se musí snižovat – což je ovšem způsobeno snižováním předotovanosti evropského zemědělství, které způsobuje hladomory kvůli předražení potravin pro chudší státy…
7) bez ideálů se nic neposune dál – je to motor pro vývoj, bez cíle=vize je těžké řešit komplexně (z více pohledů) už jen jednotlivosti a něco složitějšího se nemůže dát ani do pohybu.
Využiju přípravy na zkoušku: Platón byl mimo realitu, ale na rozdíl od Aristotela díky svému idealismu nepovažoval otrokářství a nerovnost mezi mužem a ženou za přirozené a samozřejmé ;)

(MM)
V čem jsou mi Zelení blízcí, tak to je určitě podpora vědy, výzkumu a školství. Bohužel jsem jednou sledoval politickou debatu (na Primě) a ministr školství Liška nebyl ani schopný zodpovědět kolik procent peněz půjde navíc do školství a o kolik se zvednou platy učitelů (pořád mlel dokola jenom něco o zvyšování, na přímou otázku nebyl schopen odpovědět a v číslech měl bohužel velký hokej). Energetickou budoucnost já osobně vidím v jádru a kvalitnějších technologiích. Pokud jsme energetická země, tak bych toho využil.

Zhlediska dopravy jsou mi Zelení sympatičtí taky v železniční dopravě. To je prostě základ kvůli kterému dávají lidé přednost individuální dopravě. Kvalitní tranzitní koridory, elektrifikované a vybavené regionální tratě a snaha vybudovat VRT (vysokorychlostní tratě jako alternativu k letecké dopravě v Evropě).
Co se týče těch dálnic. Pár příkladů: D8 – ano dálnice přímo protíná CHKO České středohoří. Je tam ale navrženo několik tunelů, estakád, krytí dálnice a mostů, které nezasahují do údolí. Alternativní trasa (využití R7) je prostě hloupá – dlouhá a navíc na sebe strhává 2 dopravní toky.

R52 – jde o rozšíření současné silnice I/52 o 2 další jízdní pruhy v současné trase, leží na !okraji! CHKO a je to nejkratší spojnice na trase Brno – Vídeň na vlastním tělese. Alternativní varianta, která je kratší, by dle mého názoru vyšla přinejlepší stejně draze. V navrhovaných místech překonává 3x železniční trať, Dyji a území Natura 2000. Trasa by vedla po estakádě místy vysoké až 20 metrů. Procházela by také přes území chráněné pro budoucí VRT. Dopravní toky by od Břeclavi pokračovaly po dálnici D2, kde by se spojily s dopravními toky od Bratislavy a upřímně řečeno nechci v ČR další přetíženou dálnici D1.

R55 – blokování dálnice kvůli průchodu přes ptačí oblast v tunelu… no comment – občas jezdím do Hodonína a dál, takže znám současné intenzity dopravy… Jen ať těm lidem nad Hodonínem, kde prochází silnice I/55 sviští kamiony kolem domů!
Poslední dovětek, který se netýká až tak “zelené politiky” jako praxe ze života. Nic není v životě ideální. V současné době mám bohužel tu čest občas se potkat se zástupci ČD, kteří rozhodli o zbourání poloviny křídla budovy restaurace v Břeclavi. Samozřejmě jsem proti. Budova pochází z první poloviny 19. století a danou funkci plní už něco přes 170 let. Nehledě na to, že bourat symetrická budovu je bohužel zrůdnost. Každopádně pro ČD je současná budova naddimenzovaná a pro využití restaurace postačuje polovina. Pro zbytek pozemku mají využití v podobě parkoviště. Ačkoliv se mi to nelíbí (na parkoviště je tam místo i bez zbourání pravého křidla), tak nejsem prozatím takový odvážlivec, abych tlačil na odkoupení inklinovaného křidla do osobního vlastnictví. O to odkoupení by ani tak nešlo, ale rozhodující je případná nákladná rekonstrukce.

Z toho plyne, že všechno v životě musí mít nějaký ekonomický podklad. Ať už je to využívání alternativní energie (btw. pokaždé, když jedu vlakem do Brna, tak se nikdy větrník v Hrušovanech “netočí”), boj za lepší životní prostředí, blokování dopravních staveb atd.

A do romské otázky se radši pouštět nebudu. Bohužel jsem měl možnost nahlédnout např. do bývalé občanské záložny v Poštorné a opravdu mi stačilo :/

(PN)
Musím říct, že mě příjemně překvapila tvá reakce :)
Ohledně školství – Liška byl první ministr, u kterého jsme měl pocit, že dostává do školství peníze. Na gymplu jsem měl seminárku do ZSV na téma Vzdělávání a o finančních plánech jsem čerpal především z Liškova blogu – text jsme našel i na webu MŠMT: http://www.msmt.cz/ministerstvo/evropske-noviny-ceske-skolstvi-blyska-se-na-lepsi-casy ,kde mi realizace přijde poměrně slušně popsaná.
Doprava po železnici by určitě měla mít přednost – ostatně je i ekonomičtější. Už u debaty o spojení Brno-Vídeň jsem chtěl psát o vysokorychlostním spojení – jenže to mi přišlo jako příliš daleká budoucnost a navíc vím, že tomu určitě rozumíš líp :D

Ohledně Českého Středohoří myslím, že to jinak moc nepůjde… Pokud ovšem neposílit železnici. K Břeclavskému obchvatu… Musím uznat, že jsi mě docela znejistěl… Nevadí mi, že by stavebně náročnější a přitom kilometrově kratší stavba měla stát stejně. Nemyslím, že třeba i okraj CHKO (který je delší) by měl být méně chráněn než část území zařazeném do Natury. Když mám otevřenou mapu možných variant, tak je zřejmé, že oblast kolem Břeclavi je asi lepší/rovnější pro VRT než kopečky kolem Mikulova…
Zase bych řekl, že zatím silniční tah na Vídeň není tak nezvladatelný, že by bylo nutné stavět dálnici ihned – obzlvášťv době následků hospodářské krize. Je snadné udělat chybu, myslím že by to chtělo víc studií a pohledů.

Ohledně Břeclavské nádražní budovy jsem to nevydržel a založil skupinu: http://www.facebook.com/photo_search.php?oid=126752230682428&view=user#!/group.php?gid=126752230682428 . Připomíná mi to, co řešil kamarád, který je dlouho u Zelených – kde se snažili o záchranu místního koupaliště, klasický místní občanský boj proti ekonomickým zájmů malé skupiny.
Ekonomie i ekologie jsou si v mnohém podobné, snaží se určit co má větší/menší hodnotu. Ovšem zatímco u ekonomie umíme jakž takž zvládat krize, které už jsme několikrát zažili. U ekologie jsou odhady ještě obtížnější a tudíž kontroverznější….
Na romy tentokrát nemám sílu. Mimochodem, vadilo by ti, kdybych tuhle diskuzi zveřejnil na svém blogu? Už tam mám jeden příspěvek, ke kterému jsem se dostal přes debatu o Zelených.

Autor: Petr Neugebauer

Neugebauer Petr: zkrátka NeuP.

Web dnes slouzi jako rozcestnik a archiv referatu z mezinarodních teritoriálních studií FSV Univerzity Karlovy v Praze. Navic obsahuje clanky o lokálnímu dění v Lednici a Břeclavi i republikové politice.

Leave a Reply