Rubriky
politika ČR

Svobodní vs. Zelení

5. Červen 2009 v 16:57 (viz poznámka na Facebooku, kde diskuze pokračuje)

Na počátku byl nevinný Danův dotaz v statusu 4.6.09: Neví koho volit ve volbách do EP, tedy Vás prosí o rady, tipy, argumenty :D

co mě vyprovokovalo k odpovědi, byl tento příspěvek:

Pavel Szotkowski, 04 Červen v 19:20:
Petr: Zeleni podle me nejsou jedinou liberalni stranou, ve skutecnosti nejsou liberalni stranou vubec. Liberalismus = free market, free people. To zeleni vzhledem ke sve enviromentalni,”antidiskriminacni” a jine politice moc nenaplnuji. Zelene povazuju veskrze za (nekomunistickou) levici, ktera ale apeluje necim jinym, nez prvoplanovym socialismem (jako soudruh P.)

moje odpověď:
liberální – napsal jsi to sám, free market; pro mě je důležitější to free people (které jsi ty uvedl jako druhé)
Svobodní jsou stranou Klause, který s free people má velmi málo společného. Je známé, že je to rusofil – jeho vazby na Ruský despotismus jsou taky známé – návštěvy vlivných oligarchů, sponzoring vydávání jeho knih o ekoligii, eurofobie (tedy slabost roztříštěné Evropy, na kterou tak Rusko může snadněji uplatňovat svůj vliv).
Jedná se ovšem taky o docela ješitného člověka, který si myslí, že pokud není po jeho – zhroutí se svět. Bylo to vidět při jeho aktivitě během předsednictví, kdy na chvíli nebyl první dámou státu (nebyl tolik fotografován, neptali se ho tak často na jeho názor)…
Příkladem vrcholu jeho ješitnosti je spor o Národní knihovnu. Jak může prezident demokratického státu, který se považuje za ekonoma, říct o návrhu světového architekta, že se mu nelíbí a že se radši přiváže řetězi na Letnou, než by nechal Blob postavit?
To, že neví nic o moderní architektuře je smutné, leč pochopitelné – ovšem, že se nenechá poučit a prosazuje si tvrdohlavě svůj značně subjektivní názor na úkor národní kulturní instituce – to je pro mě neomluvitelné. To je jednání despoty a rozhodně to není chování liberální.
Samozřejmě se u nás najde šplhouni – kecal Bém a ješita Knížák – kteří rádi vlezou despotovi kamkoliv, aby získali jeho přízeň. Přízeň prezidenta – ono je zajímavé jak mu naskočili preference jen tím, že se stal prezidentem (na nento fakt nás upozornil Přibáň)
tedy i značná část Klausovy autority je odvozená od dědictví statusu prezidenta (dědictví po Masarykovi, částečně i Benešovi a Havlovi), než po jeho vlastnostech…
A strana Svobodných je svobodná podobně jako bychom bylo Česko mimo rámec EU, pod vlivem Ruských ropných dolarů…

Je pravda, že greenwashing (nebo jak bratr nazval brainwashing s eko tématy) je nebezpečný. Zcela jistě.
Ovšem popírání globálního oteplování vzhledem k množství vědeckých prací je — Pan Klaus zneužívá svého postavení prezidenta a nereprezentuje stát, nýbrž svou individualitu. Ono s přáteli Rusy,kteří vyváží ropu a plyn je snadné popírat, že se musíme od těchto zdrojů osamostatnit.

Dávám za pravdu většině vědců na zemi, i když je nepředstavitelně obtížné si představit reálný dopad na nás Čechy, potažmo Moravany… nedejbože, jak by se to asi projevilo u nás v lednici? víc tepla, víc komárů, delší turistická sezóna a víc penez z prodeje suvenýrů – teď je otázka, řeknu si OK – to není tak špatné, nebo budu myslet na Nizozemí nebo nedej bože miliony vzdálených a nikdynepoznaných lidí u Afrického pobřeží?

myslím, že tohle pan Kalus neřeší… Strana zelených ano.
I když jsou věci, ve kterých s nimi nesouhlasím, Mylsím si, že bez jádra to nepůjde.

myslím, že tohle pan Kalus neřeší… Strana zelených ano.
I když jsou věci, ve kterých s nimi nesouhlasím. Myslím si, že bez jádra to nepůjde.

Zároveň jsou nejliberálnější a nejčistší strana parlamentu. Například ohledně porcování medvěda – neboli poslanci dostavují určitě školy, tenisové kurty, fotbalové stadiony jsou velmi oblíbené — prostě utrácí peníze nás všech, aby si koupili několik hlasů ve “své” obci… proti tomu jsou zelení.
Zároveň kladou důraz na lidská práva a vzdělávání – ministr Liška rozhýbal české školství a vypadalo to, že učitelé budou mít i víc peněz – než padla vláda…

to, že v Uvolněte se prosím kraus ztrapnil Jaques ví každý – dal jsem si tu práci a prošel si to, podíval se na video a další rozhovor — jde o umělou mediální aféru, o to že PR Zelených neexistuje a je závislé na osobnostech (a takové Svobodní nemají)

Ano, mám strach z toho že Bursíkovci budou prosazovat zpodnikatelštění Zelených — ovšem stále se jedná o stranu s nejlepším morálním kodexem (ach ten dobrý křesťan Čunek), jedná se o mladou stranu, která dodává naší politice nové tváře a nové odborníky.

Šiklová, Schwarzenberg, Švejnar… podpora Havla, to MI něco říká.

ano, jde o volby do EU parlamentu… Ovšem jakou šanci mají menší strany? SNK-ED odkud odešla ta oná… Malá strana, která se ještě rozpadá – těm hlas nesvěřím. Pokud se dostanou tento rok, budu o nich uvažovat při dalších volbách…

Omlouvám se za dlouhý příspěvek, problém politiky je v tom, že se jedná o hodnoty člověka, o tom co je pro nás důležité víc a co míň… a o takových věcech se nedá psát krátce, jak je běžné na facebooku…
a už teď se děsím, kam se bude tato diskuze ubírat :|

(viz poznámka na Facebooku, kde diskuze pokračuje)

Autor: Petr Neugebauer

Neugebauer Petr: zkrátka NeuP.

Web dnes slouzi jako rozcestnik a archiv referatu z mezinarodních teritoriálních studií FSV Univerzity Karlovy v Praze. Navic obsahuje clanky o lokálnímu dění v Lednici a Břeclavi i republikové politice.

Leave a Reply