Rubriky
Lednice a Břeclav

Lednice postaví místo školky za 30 milionů žlutý kravín

Občané Lednice se z ve zpravodaji dozvěděli, že obec vybuduje žlutý kravín pro děti za přibližně 30 milionů. Původně byla plánována školka. Vedení Lednice se ale rozhodlo, že kvalitní architektura by mohla nalákat další turisty, jejichž davů se obec do propuknuti koronaviru nedokázala zbavit.

Lednice již řadu let plánovala postavit novou školku. Počítala, že na ni vydá necelých 30 milionů korun. „V poslední době máme problémy s památkáři, který chtějí zpoplatnit vstup do parku a hází nám klacky pod nohy, proto jsme se rozhodli jim pomstít“, řekl starosta Kabát. „Rozhodně jsme nechtěli žádnou architektonickou soutěž. Přece každý ví, že školka má být žlutá krabice. Vůbec nám nevadí, že má návrh malá okna. Podle strategie školky by sice děti mely byt víc venku, nám to ale přijde jako blbost. Ješte by děti chtěly do parku, kde je už tak moc turistů.”

Špatná architektura má tradici
Zpackaná architektura má navíc v Lednici tradici. “Krabicová architektura, kterou prosazujeme už od stavby lázni totiž odpuzuje turisty, památkáře, a údajně i koronaviry. Tady ale jdeme dál. Ten kravín bude stát v areálu školky v obecním parku a hned vedle zámečku, rozpadající se vily z přelomu století. Pěst na oko. Památkáři dostanou infarkt!” vtípkuje starosta.

Vizualizace plánovanáho dětkského kravína ze Zpravodaje obce.

Vedení obce samo vybralo zhotovitele dokumentace. „Soutěže jsou přeceňované. Našli jsme firmu, která jinak dělá například kanály a silnice“ dodává starosta hrdě. “Jsme si jisti, ze v České republice neexistuje žádná jiná firma, která by náš dětský kravín naprojektovala lépe!”

Nejlepší architektura v Česku, za 30 milionů
30 milionů korun stála také nová budova školy v Nové Rudě, která získala první místo v Ceně za českou architekturu. „Jsme moc rádi, že jsme si ohledně školky nenechali zdarma poradit od České komory architektu, jak nás k tomu již před třemi roky vyzívali někteří občané Lednice. Ještě bychom mohli tu cenu za architekturu získat v Lednici!“, děsí se místostarosta.

Obavou zastupitelů bylo, že by se Lednice mohla příliš přiblížit Litomyšli, městu známému nejen umístěním na UNESCO, ale i prvotřídní moderní architekturou. „Slyšeli jsme, že někteří lidé jezdí do Litomyšle jen za moderní architekturou, to bychom opravdu neradi! Už tak u nás kavárny a penziony nestíhají. Další turisty a práci pro místní v Lednici opravdu nechceme!“

Tento článek se zakládá na opravdových událostech. I když je to satira a rozhovory jsou vymyšlené.

Naopak je pravdou, že za necelých 30 milionů je možné postavit školku, která získá nejvyšší české ocenění za architekturu, jak dokazuje krátké video od Adama Gebriana níže:

Autor: Petr Neugebauer

Neugebauer Petr: zkrátka NeuP.

Web dnes slouzi jako rozcestnik a archiv referatu z mezinarodních teritoriálních studií FSV Univerzity Karlovy v Praze. Navic obsahuje clanky o lokálnímu dění v Lednici a Břeclavi i republikové politice.

Leave a Reply